Tega se zavedam tudi sama. Ko ti nekdo nekaj podari oziroma želi dati v roke na dogodkih, smo navajeni to vzeti. Čeprav vemo, da tega ne potrebujemo. Ne pristopimo do osebe in raje pogledamo kaj piše na tistem letaku in vzpostavimo osebni stik. Ne. Raje vzamemo še en kos nepotrebnega papirja, ga na hitro pogledamo in zavržemo.
Verjetno jutri še ne bo tako enostavno zavrniti vsega kar nam bo ponujeno.
Predvsem kar se tiče darilc in popustov. Gre za stvar navade sprejemanja letakov, stvari in darilc. Za zavrnitev potrebujemo močno voljo. Začne se z razmišljanjem o problemu nezavrnjenih predmetov, ki jih doma pravzaprav nimamo kam dati ali pa bodo kmalu romali v smeti.
Proces, ki lahko traja nekaj časa, da bomo dovolj pogumni, da rečemo: »Ne, hvala«.
A roko na srce, kmalu boste začutili olajšanje, saj z zavračanjem vidimo ogromno pozitivnih učinkov.
Zavračanje stvari pomeni manj stvari, ki jih ne potrebujemo. To pomeni tudi manj časa za pospravljanje, shranjevanje in urejanje teh stvari. To pomeni več časa zase in za svoje bližnje.
Z zavračanjem v vseh teh letih življenja z manj odpadki, sem opazila, da vplivam na proizvajalce in trgovce. Trgovci s začeli dodajati izdelke brez embalaže, na sejmih ne ponujajo klasičnih letakov in bombonov, ampak izkušnje. Več o tem pa kdaj drugič.
Namesto nakupovanja embalaže, ki jo vržemo po kratkem času uporabe v smeti, potrošniki z denarjem volimo in vplivamo. Izdelovalcem in prodajalcem povemo česa si želimo. Damo vedeti česa si želimo več in česa manj.